
Од школске 2018/19. године, ученици Гимназије добили су прилику да уче и корејски језик.
Настава се одржава уторком и средом од 19.30 до 21 час у просторијама Школе.
Већ четврту годину заредом, ученици Гимназије имају наставу кинеског језика.
Часови кинеског језика за старије полазнике одржавају се понедељком од 19. 30 до 21 час у Гимназији
„Светозар Марковић“, а за млађе полазнике од 19.30 до 21 час у Гимназији „Јован Јовановић Змај” .
Основни циљ наставе кинеског и корејског језика је да се промовишу језик и култура ових двеју земаља.
ЛЕТЊИ КАМП У КИНИ 2018.
Ученици 3-4, Катарина Гајдобрански, Марко Тојагић и Невена Басарић, који у нашој школи уче кинески језик, боравили су у Кини од 15. до 30. јула 2018. у организацији Државне канцеларије за промоцију кинеског језика Народне Републике Кине – ХАНБАН. Ово су њихове импресије…
Двонедељни боравак у Цветном краљеству, за време ког смо прешли пут од главног града, Пекинга, до највећег, Шангаја, оставио је на нас небројено много утисака. Стајавши на Тјенанмену, поред дивљења, огромно поштовање упутили смо жртвама немилих догађаја у историји овог трга.
Одушевљење нас није остављало ниједног трена путовања – током крстарења Западним језером, шетње шангајским кејом или вожње брзим возом, који иде чак до 314km/h! Мириси и укуси су нешто што нас је потпуно оборило с ногу! У родном месту домаћина, Суичангу, имали смо прилику да се упознамо са традиционалном кухињом, грнчаријом, калиграфијом, кинеском опером, а истовремено да све то испробамо сами.
Испуњен облизак имали смо и у главном граду покрајине Ђеђанг, Хангџоуу, где смо поред зоолошког врта, Улице свиле (Silk Market) и Ћингхефанг улице (Qinghefang Ancient Street), посетили и чувени Музеј чаја, у ком смо се упознали са свим врстама чајева и пробали сваки по жељи. Вишесатно пењање на планину Ћианфо (Qianfo Мountain Future Temple) и те како се исплатило јер смо на самом врху направили карактер 和који означава мир и хармонију.
На универзитету у Линану смо спојили учење и уживање- у току преподнева смо имали часове кинеског језика, док смо послеподне присуствовали разним радионицама, на којима смо сазнали више о култури чаја, техници кунгфуа и традиционалној медицини. Последњи дан боравка у Линану обележила је завршна церемонија, али и финални тест, који смо сви успешно положили и тако наше знање крунисали сертификатима. Са овог дивног путовања носимо мноштво успомена, али и пријатеља, како из Кине, тако и из Африке, који су нас позвали да заједно студирамо на ЗАФУ-у. Свакако имамо жељу да опет посетимо ову државу, а можда то буде баш из овог разлога!
ЛЕТЊИ КАМП У КИНИ 2017.
Татјана Никић, ученица 4-2 и др Светлана Торњански Брашњовић, професорка српског језика и књижевности, које две године уче кинески језик у нашој гимназији, од 15. до 30. јула 2017. боравиле су у Кини у склопу летњег кампа за учење кинеског језика. Оне су биле део групе од 38 полазника Конфуцијевог института Универзитета у Новом Саду, јер је наша гимназија једна од партнерских институција овог института. Летњи камп је организовала Државна канцеларија за промоцију кинеског језика Народне Републике Кине, под називом ХАНБАН.
Први део програма обухватао је свечано отварање летњег кампа, које је одржано на Пекиншком универзитету за стране језике (北京外国语大学), а коме су присуствовали и представници амбасада земаља централно-источне Европе. Наша ученица, Татјана Никић, учествовала је у извођењу кинеске церемоније служења чаја, којом се Србија представила на свечаном отварању кампа. Наредних дана су љубазни домаћини, за полазнике кампа, уприличили посету културно-историјским знаменитостима Пекинга.
Други део богатог програма одвијао се на Универзитету за пољопривреду и шумарство у провинцији Џеђијанг (浙江农林大学) који је партнер Универзитета у Новом Саду. Током преподнева, на Универзитету су се одржавали часови кинеског језика, а после подне су биле организоване културне активности, попут кинеске калиграфије, културе кинеског чаја, борилачких вештина, традиционалне кинеске медицине и масаже. Поред тога, уприличене су и ваннаставне активности, као што су обилазак главног града провинције Џеђијанг (Хангџоу) и посета Шангају.
Сви полазници из Србије успешно су положили завршни тест, а на свечаној церемонији затварања летњег кампа додељени су им сертификати. Разноврсне наставне и ваннаставне активности пружиле су прилику свим учесницима да се боље упознају са кинеском културом и побољшају своје знање кинеског језика.
О утисцима из Кине, наша ученица, Татјана Никић је написала:
Док пијем чај, враћају ми се утисци, успомене, мириси. Доживљај нечег сасвим новог и другачијег. Током двонедељног боравка, Кинези су нам били изузетни домаћини. Потрудили су се да нам, на најлепши могући начин, представе своју земљу. Захваљујући њиховој доброј организацији, сваки тренутак нам је био испуњен и сада у себи чувам незаборавне тренутке за цео живот. Најјачи утисак на мене је оставио чувени Кинески зид. Не могу да верујем да сам стајала на њему! Као да сам се нашла у времеплову којим сам путовала кроз цивилизацију хиљадама година стару. Посетили смо Забрањени град који је симбол Пекинга. Импозантност тог здања ме је оставила без даха. Не смем изоставити предивну природу и зеленило града Лин’ана и Хангџоу, као и веома занимљиве часове које смо похађали на Универзитету. Такође сам имала прилику да посетим Тјенанмен трг у Пекингу, Западно језеро и Национални музеј чаја у Хангџоу, Бисерни торањ у Шангају који одузима дах, као и да видим чувене панде. Фасцинантан је спој традиционалне и модерне Кине. Сусрести се са потпуно новим мирисима и укусима, хиљадама километара далеко од куће, пустоловина је каква се само може пожелети.
Татјана Никић, 4-2
ПОСЕТА ВИП-ДЕЛЕГАЦИЈЕ КИНИ У ОРГАНИЗАЦИЈИ КОНФУЦИЈЕВОГ ИНСТИТУТА У НОВОМ САДУ
ВИП-делегација у саставу: проф. др Душан Николић, ректор Универзитета у Новом Саду, проф. др Ивана Живанчевић Секеруш, декан Филозофског факултета у Новом Саду и директор Конфуцијевог института, проф. др Радомир Малбаша, декан Технолошког факултета, проф. др Горан Стојиљковић, продекан Медицинског факултета у Новом Саду, проф. др Павле Секеруш, професор Филозофског факултета у Новом Саду, Ружица Вукобратовић, директор Гимназије “Исидора Секулић”, Маријана Исаковић, директор Шабачке гимназије, у организацији Конфуцијевог института посетила је Кину у октобру 2015. године и обавила бројне радне активности на партнерском ЗАФУ универзитету у Линану.