ПУБЛИКАЦИЈЕ ГИМНАЗИЈЕ „ИСИДОРА СЕКУЛИЋ“
Од оснивања Гимназије (школске 1990/91. године) до школске 2002/03.године, на Дан Школе излазио је „ОСВИТ“ – омладинска ревија ученика Гимназије „Исидора Секулић“ за литерарне покушаје и уметничке свакодневице. Главни и одговорни уредник био је др Милош Милошевић, професор српског језика и књижевности
Поводом петогодишњице Школе ( 1995. године), објављена је књига „ЗВОНО У СРЦУ“ или прича о петогодишњем постојању Гимназије „Исидора Секулић“. Аутор је др Милош Милошевић, професор српског језика и књижевности.
Исте године, новосадски „Прометеј“и Гимназија „Исидора Секулић“ издају АНТОЛОГИЈУ ИСИДОРА (предговор, редакција и коментари – др Драшко Ређеп). Ђаци и професори наше Гимназије били су пренумеранти ове књиге.
2000. године, поводом јубилеја – 10 година постојања Гимназије – излази МОНОГРАФИЈА „ДЕСЕТИ ПРСТЕН“. Аутор је Слободан Торњански, професор српског језика и књижевности.
Истим поводом штампане су још две публикације:
Зборник радова професора на тему „ДЕЛО ИСИДОРЕ СЕКУЛИЋ“ (Мара Војиновић, Оливера Радуловић, Слободан Торњански, Милош Милошевић, Ђурђица Милисавац Новаковић, Биљана Матић, Јелена Груба) и „ПЛЕС РЕЧИ“ – антологија литерарних првенаца ученика Гимназије „Исиодора Секулић“. Уређивачки одбор: Мара Војиновић, др Оливера Радуловић, др Милош Милошевић.
Од школске 2002/03. године, поводом Дана Школе, излазе публикације:
Лист „Исидора“, чији је уредник пуних десет година био др Милош Милошевић. Лист је један од показатеља културних, научних и уметничких тенденција у Гимназији, које су део културног обрасца Новог Сада. У уредништву „Исидоре“, ученици су равноправни саговорници својих професора, писаца, научника и свих оних који су делом или мислима повезани са радом Школе и великим делом Исидоре Секулић. Лист садржи поетске, научне, истраживачке и уметничке радове ученика оба смера, бивших и садашњих, као и професора Гимназије. Од 2013. године, нови уредник је мр Катица Дармановић. Лист је 2014. године добио трећу награду на Конкурсу за најбољи средњошколски лист у Србији.
„ИСИДОРИН“ АЛМАНАХ
Указујући на важност писања о прошлим временима, Иво Андрић је истакао: Архивски материјали су живи и богати и стварни исто тако и исто толико колико и тзв. ‘живи’ и ‘стварни’ живот сам. Управо, живи су онолико колико ми имамо духа и стваралачке снаге да им удахнемо, са колико проницљивости умемо да их ‘прочитамо’ и да схватимо њихову важност за живот нашег друштва, за садашње и будуће нараштаје
Смисао Алманаха, који следи и Андрићево и хроничарско прегнуће Исидоре Секулић, огледа се у бележењу најзначајнијих тренутака школског живота. Квадратни формат (20,5 x 20,5 cm) ове популарне „Исидорине“ публикације личи на прозорче кроз које свако знатижељан може да завири и сазна шта се све лепо и племенито одиграло под кровом Гимназије, али и изван ње – на такмичењима, семинарима, екскурзијама…Такве тренутке Алманах чува од заборава, желећи да стубове Гимназије утврди у времену.
Редакцију Алманаха, од првога броја, чине главни и одговорни уредник, Слободан Торњански, педантни хроничар Јелена Груба и Душан Милутиновић, чије фотографије говоре и више од хиљаду речи. Од тринаестог броја, којим је обележен четвртвековни јубилеј Гимназије, главни и одговорни уредник је др Светлана Торњански Брашњовић.
Овој етаблираној публикацији не може да науди време тиме што пролази јер Алманахово доба, увек изнова, долази…
„ИСИДОРИНИ САПУТНИЦИ“ – ШКОЛСКИ ПОДЛИСТАК
„ИСИДОРИНЕ САПУТНИКЕ“ чине сви бивши, садашњи и будући ученици Гимназије, а редакцију нашег школског подлистка чине сви ученици који желе да креирају и изнова осмишљавају странице на којима од заборава чувамо најлепше ђачке дане. „САПУТНИЦИ“ бележе догађаје који нас увесељавају, записује лапсусе којима смо се највише смејали, позивају нас да рзмислимо о неким озбиљним темама и неприметно одрастамо и сазревамо. Бирајући фотографије са екскурзија, читајући шта о неким свакодневним темама мисле наши професори, смишљајући шта би то било поучно и забавно, па да се нађе на нашим страницама, уживамо у сваком састанку редакције. Позивамо све вас да нам се придружите и да заједничким снагама реализујемо следећи, четрнаести број ИСИДОРИНИХ САПУТНИКА. Драги, будући сапутниче, састанци редакције почињу у октобру, видимо се! Редакција „ИСИДОРИНИХ САПУТНИКА“
МОНОГРАФИЈА „ИСИДОРИН“ ЧЕТВРТВЕКОВНИ АЗБУЧНИК
Поводом двадесет пет година постојања и успешног рада Гимназије „Исидора Секулић“, штампана је монографија под називом „Исидорин“ четвртвековни азбучник.
У предговору ове публикације пише:
Желели бисмо да ова књига личи, истовремено, и на „Исидору“ и на Исидору – дупли азбучник да буде. Формално. Садржински и суштински, да буде динамична и мозаична, да у њој буде егзактне информативности, али и есејистичке ширине и слободе, афористичне довитљивости. Дали смо себи у задатак да, поучени Фокнером, динамизујемо прошлост, да о њој приповедамо као да је садашњост.
Под патронатом директорке, мр Ружице Вукобратовић, Монографију је осмислио и уредио Слободан Торњански, а у реализацији су учествовале Јелена Груба и Татјана Пејовић Себић; фотографије: Душан Милутиновић.
Ову лепу књигу, обима 248 страна, одштампала је „Футура“ – Петроварадин.
ЗБОРНИК РАДОВА СА ПЕТЕ МЕЂУНАРОДНЕ КОНФЕРЕНЦИЈЕ 3К (култура, комуникација, компјутер)
Међународна конференција гимназија 3К је 2014/2015. пети пут организована и одржана у Гимназији „Исидора Секулић“. Сва излагања и практични део објављени су у ЗБОРНИКУ који издају Педагошко друштво Војводине и Гимназија „Исидора Секулић“. На овај начин, примери педагошке праксе, као вредно искуство колега из земље и иностранства, сведоче о преданости и посвећености учесника за целоживотно учење.
Радови се публикују оним редом којим су излагани на конференцији. Сваки рад има сажетак, преведен на руски и енглески језик, и одговара свим захтевима и стандардима стручног часописа.
У петом зборнику радове су објавили: Patrick Cassidy, руководилац у области података и процене, Oasis Company, Лондон, др Boris Menrath, руководилац Регионалне канцеларије за Југоистиочну Европу и стручни саветник за немачки језик у Србији, Немачка, С.А.Чупрунова, професорка физике „Гимназија број 13“ (Нижњи Новгород, Русија) Ј.А.Шмељова, заменица директора Гимназије број 13, (Нижњи Новгород, Русија), мр Бранка Готовац (Свеучилиште у Сплиту, Хрватска) Невенка Антончић, Ева Шпаљ и Сања Антолиш, професорке 15. математичке гимназије у Загребу, професорке математике ЕТШ из Панчева, Валентина Костић, професорка математике из Пирота, Наталија Будински, професорка математике из Руског Крстура.
Објављене радове у зборнику имају и наши професори, учесници конференције: Дамир Малешев, Јелена Груба, мр Катица Дармановић, Тамара Поповић, Јелена Ђорђевић, Босиљка Трифуновић Верначки, Марина Дороцки. Као професори-ментори ученицима-истраживачима, појављују се наши професори Љиљана Вујовић, др Јасминка Радовановић и Мирјана Јовановић.
Учесници практичног дела су објавили своје припреме за угледни час: то су др Светлана Торњански Брашњовић, професорка српског језика и књижевности из Гимназије „Исидора Секулић“ и Ирена Сударевић, професорка математике из Суботице.
(издавач: Педагошко друштво Војводине, Нови Сад и Гимназија „Исидора Секулић“, Нови Сад;
за издавача – мр Ружица Вукобратовић).
ИЗЛАГАЧКА ДЕЛАТНОСТ ГИМНАЗИЈЕ:
ЗБИРКА уметничких дела Гимназије (насталих на Ликовним колонијама „Исидори у походе“) – Обједињена је излагачка активност Гимназије „Исидора Секулић“ (поводом јубилеја – дестогодишњице постојања Школе). Приредила мр Вера Зарић.
КАТАЛОГ ГАЛЕРИЈЕ „Исидора“ – штампан је поводом отварања Галерије Исидора (почетком шк. 2004/05. године). Од тада је Гимназија постала и галеријски простор. У сталној изложбеној поставци је око две стотине дела савремене Војвођанске уметности (слике, скулптуре, графике, цртежи). Приредили: Душан Милутиновић и Владимир Димовски
„Исидорин“ четвртвековни АЗБУЧНИК штампан је поводом јубилеја – прославе двадесетпетог рођендана Гимназије „Исидора Секулић“ (за издавача – мр Ружица Вукобратовић; главни и одговорни уредник – Слободан Торњански, редакцијски одбор – Јелена Груба и Татјана Пејовић Себић).
Каталог слика „Исидори за јубилеј“ штампан је, такође, поводом јубилеја – прославе двадесетпетог рођендана Гимназије „Исидора Секулић“ (за издавача – мр Ружица Вукобратовић; aутор изложбе и текста Душан Милутиновић).